Zaburzenia trawienia – jakie są ich najczęstsze przyczyny?

Problemy z trawieniem to częsta przypadłość, która potrafi utrudniać codzienne życie. Ich przyczyn może być wiele - od kwestii związanych z niezdrowym trybem życia, przez choroby i zatrucia, aż po niewłaściwą dietę. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tych niekorzystnych czynników i poznać metody radzenia sobie z niektórymi z nich, to przeczytaj ten artykuł do końca - znajdziesz w nim garść przydatnych informacji.

Co powoduje problemy z trawieniem?

Przyczyny zaburzeń trawienia podzielić można na dwie kategorie - organiczne i czynnościowe. Pierwsza grupa wiąże się z chorobami pierwszego odcinka układu pokarmowego, takimi jak zapalenie żołądka i przełyku lub wrzody żołądka. Drugie są z kolei spowodowane niewłaściwym funkcjonowaniem wspomnianego układu i mogą przybierać postać np. zbyt powolnego opróżniania się żołądka lub niewłaściwej reakcji błony śluzowej na pokarm. Co jednak doprowadza do pojawienia się tych problemów w pierwszej kolejności?

Czynnikami mającymi negatywny wpływ na stan układu pokarmowego są między innymi:

  • Niewłaściwa dieta - jeśli nasz codzienny jadłospis nie jest prawidłowo skomponowany, to może to skutkować pojawieniem się zaburzeń trawienia. Warto zadbać, aby dieta była urozmaicona, a w szczególności zawierała odpowiednio duże dawki błonnika, witamin oraz szczepów dobroczynnych bakterii, pochodzących np. z nabiału. Unikajmy natomiast używania dużych ilości soli i częstego spożywania tłustych pokarmów. 
  • Wypijanie zbyt małej ilości płynów - dostarczenie organizmowi właściwej dawki płynów jest niesłychanie ważne dla jego zdrowia. Nie inaczej ma się sprawa w przypadku układu pokarmowego, któremu pomagają one we właściwym funkcjonowaniu. Oczywiście nie wszystkie z nich mają działanie dobroczynne - nadużywanie alkoholu może pogłębić dolegliwości żołądkowe.
  • Niezdrowe nawyki żywieniowe - ważne jest nie tylko to, co jemy, ale również jak i kiedy to robimy. Spożywanie niewielkich posiłków o regularnych porach pomoże w ich właściwym trawieniu, co zminimalizuje ryzyko dolegliwości żołądkowych. Warto również pamiętać o pożywnych śniadaniach oraz lekkostrawnych kolacjach. Jeśli zaś chodzi o sam sposób jedzenia, to należy unikać pośpiechu - stres może powodować niedokładne przeżuwanie pokarmu i połykanie zbyt dużych ilości powietrza.
  • Zbyt mała ilość ruchu - ruch pozwala na utrzymanie dobrej kondycji i pozytywnie wpływa na zdrowie. Brak regularnego wysiłku fizycznego w negatywny sposób oddziałuje na układ trawienny, utrudniając prawidłowe przyswajanie pokarmów, co może prowadzić do problemów z jego właściwą pracą.

Zaburzenia trawienia jako reakcja na stres

Zaburzenia trawienia mogą być też skutkiem długotrwałego stresu. Nie należy lekceważyć jego roli w powstawaniu dolegliwości związanych z układem pokarmowym. Może on prowadzić do nieadekwatnego odczuwania bodźców płynących do mózgu, czyli powstawania uczucia ciężkości lub nudności. Do kolejnych skutków zaliczyć można zmiany w ukrwieniu błony śluzowej żołądka, problemy z wchłanianiem przez nią pokarmu, a nawet jej nadwrażliwość. Ta ostatnia prowadzić może do poważnych schorzeń - to m. in. przez nią pojawiają się nadżerki i owrzodzenia. 

Jak poprawić trawienie i ograniczyć stres? 

Skutki stresu najlepiej wyeliminować poprzez dążenie do zminimalizowania ich przyczyny. Ograniczenie jego wpływu odbywać może się na kilka sposobów - warto jest włączyć do swojego planu dnia aktywność sportową lub poświęcić kilka chwil na medytację. Pozytywne skutki przynieść może również stosowanie Melisany Klosterfrau Original, której unikalna kompozycja ziół  złagodzi dolegliwości trawienne na tle nerwowym. 

Dokładne przeanalizowanie swoich nawyków to pierwszy krok do poprawy naszego samopoczucia. Przedstawione tu porady mogą w tym jedynie pomóc, więc zacznij zmianę już dziś!

Powyższy tekst nie stanowi źródła porady medycznej i nie może być traktowany jako zastępstwo dla świadczenia usług medycznych przez lekarza.

1 Mařatka, Z. (2008). Functional digestive disorders–pathophysiological approach. Folia Gastroenterol Hepatol, 6(3), 85-87.

2 Denys Katarzyna, Orzechowska Agata ,Gałecki Piotr (2015). Kiedy podejrzewać podłoże psychiczne w zaburzeniach układu pokarmowego?. Medycyna po Dyplomie. 7. 72-80.

Dowiedz się
więcej o zdrowiu

Tajemnice zakonnicy, która sięgnęła po sukces

Czytaj więcej

Czym są nerwobóle i jak je leczyć?

Ten, kto miał z nim do czynienia doskonale wie, że jest nagły i łapie zawsze w najmniej oczekiwanym momencie.

Czytaj więcej

Stres – skąd się bierze i jak na nas wpływa?

Długotrwały stres może przyczynić się do osłabienia układu odpornościowego i prowadzić do poważnych chorób.

Czytaj więcej

Ból brzucha na tle nerwowym – co warto o nim wiedzieć?

Stres aktywuje organizm do działania. Pod jego wpływem wydzielane są hormony, które mobilizują nas do walki lub ucieczki.

Czytaj więcej

Czym są powysiłkowe bóle mięśni?

Jak powstają tak zwane zakwasy i jak radzić sobie z bólem mięśni po wysiłku?

Czytaj więcej