Stres w środowisku pracy dotyczyć może wielu osób i mieć rozmaite przyczyny. To zjawisko nie tylko negatywnie wpływa na nasze samopoczucie podczas wypełniania zawodowych obowiązków, ale ma również wpływ na inne aspekty życia. Jakie mogą być przyczyny tego problemu i co można zrobić, aby go rozwiązać?
Stres zawodowy i jego przyczyny
Przyczyny stresu w pracy mogą być bardzo różne, przez co czasem ciężko jest je zidentyfikować. W literaturze naukowej spotkać można ich podział na trzy główne kategorie:
- • Czynniki środowiskowe - należą do nich kwestie związane z warunkami pracy. Stres może wynikać np. z ciągłego hałasu panującego w miejscu pracy, tłoku, niewygodnego biurka, niedziałającego sprzętu lub niewłaściwej temperatury. Nie warto ignorować tych aspektów życia zawodowego, ponieważ mogą odgrywać ważną rolę w powstawaniu napięcia na tle nerwowym.
- • Czynniki zawodowe - dotyczą obowiązków wykonywanych w ramach zawodu. Stresogenna może być np. duża liczba zadań do wykonania, duża doza kontroli ze strony przełożonych lub poczucie braku sprawczości w związku z wykonywanymi działaniami.
- • Czynniki socjalne - składają się na nie wszelkie kontakty międzyludzkie, zarówno z przełożonymi i współpracownikami, jak i z rodziną i przyjaciółmi. To w jaki sposób czujemy się w czyjejś obecności i czy możemy z nim swobodnie porozmawiać nie jest bez znaczenia, gdy chodzi o nasz komfort psychiczny.
Niekiedy można przypisać odpowiedzialność za stres w pracy tylko jednemu z wymienionych czynników lub całej ich grupie. Są jednak sytuacje, w których okazuje się on być wynikiem współistnienia wielu z nich.
Zjawisko stresu zawodowego nie powinno być ignorowane, ponieważ prowadzić może do poważnych problemów. Często wskazuje się, że stwarza ono warunki do powstania syndromu wypalenia zawodowego. Ten ostatni charakteryzuje się chronicznym poczuciem frustracji i wyczerpania, które w znaczący sposób ogranicza radość płynącą z życia.
Sposoby radzenia sobie ze stresem w pracy
Stres w miejscu pracy bywa przytłaczający, więc jak możemy sobie z nim poradzić? Na szczęście istnieje wiele sposobów na złagodzenie napięcia nerwowego. Oto krótka lista propozycji, wśród których każdy powinien znaleźć coś, co przyniesie w jego przypadku dobre efekty:
- Medytacja - nawet kilkanaście minut poświęconych na medytację w ciągu dnia pozwala na wewnętrzne wyciszenie. To również świetna metoda na opanowanie natłoku myśli oraz rozluźnienie mięśni.
- Prawidłowe oddychanie - szybkie i płytkie oddechy warto zastąpić głębokimi, wykorzystując do tego brzuch, zamiast oddychać jedynie przy pomocy klatki piersiowej. To prosty sposób na relaks, który praktykować można w prawie każdej sytuacji.
- Preparaty ziołowe - odpowiednie mieszanki ziół stosowane doustnie mogą pomóc przy zaburzeniach czynności żołądka i jelit na tle nerwowym, takich jak np. wzdęcia czy bóle brzucha. Ich używanie miejscowo na skórę łagodzi ponadto nerwobóle. W roli tego typu remedium sprawdzi się Melisana Klosterfrau Original, charakteryzująca się naturalną i sprawdzoną od wieków recepturą.
Wymienione wyżej sposoby łatwo jest włączyć do planu dnia, a ich efekty mogą pozytywnie zaskoczyć niejedną osobę. Małe zmiany w trybie życia to pierwszy krok w kierunku poprawy na lepsze, więc warto jest nie poddawać się i konsekwentnie walczyć ze stresem. Gdy zaczniemy czuć się swobodniej i pewniej w naszej pracy, może to przynieść poprawę ogólnej jakości naszego życia.
Powyższy tekst nie stanowi źródła porady medycznej i nie może być traktowany jako zastępstwo dla świadczenia usług medycznych przez lekarza.
1 Kraczla, M. (2013). Wypalenie zawodowe jako efekt długotrwałego stresu. Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Humanitas. Zarządzanie, 2, 69-81.
2 Anczewska, M., Świtaj, P., & Roszczyńska J. (2005). Wypalenie zawodowe. Postępy Psychiatrii i Neurologii, 14(2), 67-77.
3 Varvogli, L., & Darviri, C. (2011). Stress management techniques: Evidence-based procedures that reduce stress and promote health. Health science journal, 5(2), 74.