Dyspepsja czynnościowa – uciążliwa reakcja na stres

Stres stanowi nieodłączny element ludzkiego życia. Występuje w różnym natężeniu, jednak jeżeli jest ono wysokie, nierzadko pociąga to za sobą konsekwencje zdrowotne. Jednym z objawów przewlekłego stresu może być dyspepsja czynnościowa.

Dyspepsja czynnościowa - co to jest?

Dyspepsja sama w sobie to słowo pochodzące z języka greckiego, oznacza ono dosłownie złe trawienie. I w rzeczy samej - dyspepsja jest przewlekłą dolegliwością ze strony układu trawiennego. Nie jest to wcale rzadkość, bowiem szacuje się, że 20-30% wszystkich ludzi na pewnym etapie swojego życia doświadczyło dyspepsji. Wyróżnia się dwa jej typy - organiczna i czynnościowa1.
Organiczna dyspepsja występuje jako objaw innej choroby, zazwyczaj jest to refluks żołądka, wrzody, zapalenie trzustki lub inne podobne zaburzenia prawidłowego działania części układu trawiennego. Omawiana jednak dyspepsja czynnościowa, chociaż objawia się w ten sam sposób, ma zupełnie inne podłoże. Często jest nim właśnie stres, aczkolwiek przyczyn może być potencjalnie więcej.

Dyspepsja czynnościowa - objawy

Dyspepsja jako reakcja na stres bywa przykrą dolegliwością. Z reguły jej objawy to:

  • ból somatyczny w nadbrzuszu,
  • zgaga,
  • nudności,
  • szybko występujące uczucie sytości,
  • częste biegunki,
  • nagromadzenie się znacznej ilości gazów w przewodzie pokarmowym2.

Dyspepsja potocznie zwana jest także niestrawnością. Często objawia się po spożyciu tłustego, nierzadko smażonego posiłku. Jej efekty mogą utrzymywać się nawet przez wiele miesięcy, a pacjenci często dopiero po pewnym czasie zdają sobie sprawę z istniejącego problemu.

Dyspepsja (niestrawność) - co robić, gdy wystąpi?

Po zauważeniu niepokojącym nas objawów należy najpierw udać się na wizytę do lekarza internisty. Podczas przeprowadzanego przez niego wywiadu wypyta nas o przyjmowane leki i inne choroby, które mogłyby spowodować takie a nie inne objawy ze strony układu pokarmowego. W pierwszym ruchu należy wykluczyć dyspepsję organiczną. Pacjent może otrzymać skierowanie na badanie endoskopowe żołądka, dwunastnicy i przełyku.

Niestrawność czynnościowa - leczenie

W pierwszej kolejności należy wziąć pod lupę swój styl życia i żywienia. Ograniczenie stresu powinno stanowić nasz priorytet, a dietę należy ustawić tak, by spożywać kilka lekkostrawnych posiłków dziennie zamiast popularnego schematu obejmującego 2-3 duże posiłki (jeśli nie kłóci się to z zaleceniami lekarza lub dietetyka).

Warto również sięgnąć po naturalne preparaty. Lekiem dostępnym w aptece bez recepty, który można stosować przy zaburzeniach czynności żołądka i jelit na tle nerwowym, jest Melisana Klosterfrau Original. Można ją stosować wspomagająco przy dolegliwościach takich jak wzdęcia czy bóle brzucha. W skład Melisany wchodzą olejki eteryczne z 13 ziół, takich jak np. liść melisy3, kłącze omanu, korzeń arcydzięgla oraz korzeń goryczki.

Zmiany wprowadzone w codziennym stylu życia oraz korzystanie z naturalnych, bezpiecznych rozwiązań z pewnością pomogą w walce z niestrawnością i pozytywnie wpłyną na nasze samopoczucie.

Powyższy tekst nie stanowi źródła porady medycznej i nie może być traktowany jako zastępstwo dla świadczenia usług medycznych przez lekarza.

1 R. C. Heading (1991) Definitions of Dyspepsia, Scandinavian Journal of Gastroenterology, 26:sup 182, 1-6

2 Duvnjak, edited by Marko (2011). Dyspepsia in clinical practice (1. Aufl. ed.). New York: Springer. p. 2.

3 Marco Valussi (2012) Functional foods with digestion-enhancing properties, International Journal of Food Sciences and Nutrition, 63:sup1, 82-89

Dowiedz się
więcej o zdrowiu

Tajemnice zakonnicy, która sięgnęła po sukces

Czytaj więcej

Czym są nerwobóle i jak je leczyć?

Ten, kto miał z nim do czynienia doskonale wie, że jest nagły i łapie zawsze w najmniej oczekiwanym momencie.

Czytaj więcej

Stres – skąd się bierze i jak na nas wpływa?

Długotrwały stres może przyczynić się do osłabienia układu odpornościowego i prowadzić do poważnych chorób.

Czytaj więcej

Ból brzucha na tle nerwowym – co warto o nim wiedzieć?

Stres aktywuje organizm do działania. Pod jego wpływem wydzielane są hormony, które mobilizują nas do walki lub ucieczki.

Czytaj więcej

Czym są powysiłkowe bóle mięśni?

Jak powstają tak zwane zakwasy i jak radzić sobie z bólem mięśni po wysiłku?

Czytaj więcej