Czym są powysiłkowe bóle mięśni?

Ból mięśni pleców, brzucha czy rąk, dokuczający po intensywnym treningu, nie jest niczym zaskakującym. Jak powstają tak zwane zakwasy i jak radzić sobie z bólem mięśni po wysiłku? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Ból mięśni po treningu

Zespół opóźnionego bólu mięśniowego, czyli DOMS (ang. delayed onset muscle soreness), to ból mięśni pojawiający się po wykonanym treningu. Choć pierwsze dolegliwości mogą wystąpić już po 12 godzinach, z ich największym natężeniem mamy do czynienia najczęściej między 24. a 48. godziną po zakończonych ćwiczeniach. Ból mięśni po wysiłku może utrzymywać się nawet do 5-7 dni1.

Szczególnie dokuczliwy bywa ból mięśni nóg – gdy już się pojawi, kucanie czy wchodzenie po schodach może okazać się nie lada wyzwaniem. Nie mniej doskwierać potrafią także bóle mięśni rąk – z pewnością wie o tym każda osoba, która kiedyś zrobiła o kilka “pompek” za dużo.

Bolące mięśnie, czyli zakwasy – jak powstają?

Niegdyś sądzono, że za potreningowy ból mięśni odpowiedzialny jest gromadzący się w mięśniach kwas mlekowy. W rzeczywistości jednak utrzymuje się on przez jedną do dwóch godzin po ćwiczeniach, podczas gdy dolegliwości bólowe swoje apogeum osiągają zwykle po upływie doby. Okazuje się, że ból mięśni po wysiłku fizycznym jest skutkiem mikrourazów, które powstają podczas treningu, jak również napływu komórek chcących pozbyć się stanu zapalnego w uszkodzonych miejscach2.

Ból mięśni po ćwiczeniach – jak mu zapobiec?

Warto wiedzieć, że zespołowi opóźnionego bólu mięśniowego można zapobiec. Ewentualne dolegliwości będą znacznie mniej dokuczliwe, jeśli ciało będzie odpowiednio przygotowane do treningu. Co to oznacza? Organizm trzeba przyzwyczaić do wysiłku, a ćwiczenia wprowadzać stopniowo. Intensywny trening po tygodniowej lub dłuższej przerwie z pewnością skończy się zakwasami. Jeśli więc masz w planach ćwiczenia, pamiętaj o solidnej rozgrzewce i staraj się ruszać regularnie. W dniu zwiększonego wysiłku fizycznego warto także się porozciągać.

Co na ból mięśni po ćwiczeniach?

Po solidnym treningu trzeba dać organizmowi czas na regenerację. Odpowiednio długi sen i zbilansowana dieta z pewnością pomogą szybciej wrócić do formy. Podobnie ciepła, relaksująca kąpiel. Na bolesne miejsca warto zastosować miejscowo także ziołowy preparat jakim jest Melisana. Zawarte w niej składniki pomogą rozprawić się z bólem mięśni po treningu, przyspieszając tym samym regenerację tkanek.

Powyższy tekst nie stanowi źródła porady medycznej i nie może być traktowany jako zastępstwo dla świadczenia usług medycznych przez lekarza.

mel.03.2021.02

1 https://emedicine.medscape.com/article/313267-overview

2 https://www.healthline.com/health/doms

3 https://link.springer.com/article/10.2165/00007256-200333020-00005

Dowiedz się
więcej o zdrowiu

Tajemnice zakonnicy, która sięgnęła po sukces

Czytaj więcej

Czym są nerwobóle i jak je leczyć?

Ten, kto miał z nim do czynienia doskonale wie, że jest nagły i łapie zawsze w najmniej oczekiwanym momencie.

Czytaj więcej

Stres – skąd się bierze i jak na nas wpływa?

Długotrwały stres może przyczynić się do osłabienia układu odpornościowego i prowadzić do poważnych chorób.

Czytaj więcej

Ból brzucha na tle nerwowym – co warto o nim wiedzieć?

Stres aktywuje organizm do działania. Pod jego wpływem wydzielane są hormony, które mobilizują nas do walki lub ucieczki.

Czytaj więcej

Jak radzić sobie ze stresem?

Stres to nieodłączna część naszego życia, z którą mamy do czynienia w różnych jego momentach.

Czytaj więcej