Co powoduje nerwicę żołądka i jakie są jej objawy?

Przewlekły ból brzucha, nudności i nagłe skurcze w obrębie jamy brzusznej - brzmi znajomo? Jeśli cierpisz na tego typu dolegliwości, to możliwe, że ich przyczyną jest nerwica żołądka. To przypadłość, która potrafi być długotrwałym utrapieniem i negatywnie wpływać na wiele sfer życia. Co ją wywołuje i jakie inne objawy są z nią związane? Czy można sobie z nią poradzić? Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej na jej temat.

Przyczyny i objawy nerwicy żołądka

Przyczyny nerwicy układu pokarmowego mogą być rozmaite, ale mają pewne cechy wspólne. Wspomniana dolegliwość uznawana jest za chorobę psychosomatyczną, co oznacza, że decydujący wpływ na jej występowanie posiadają również czynniki psychiczne. Należą do nich stres, lęk, depresja oraz zaburzenia nerwicowe. Zły stan mentalny prowadzi do powstania problemów gastrologicznych - długotrwały stres może np. skutkować występowaniem nagłych skurczy, uczucia nudności, a nawet problemów z wypróżnianiem. 

Nerwica żołądka powoduje szereg nieprzyjemnych dolegliwości, których występowanie i natężenie może się różnić, w zależności od specyfiki pacjenta. Wśród nich występują:

  • Chroniczny ból brzucha
  • Nudności, wymioty
  • Nerwobóle i skurcze w obrębie brzucha
  • Biegunki i zaparcia
  • Wzdęcia i gazy
  • Wahania apetytu

Należy podkreślić, że wystąpić może tylko część z przedstawionych objawów, a także istnieje możliwość zaistnienia dodatkowych problemów zdrowotnych. Warto zwracać też uwagę na występowanie innych, ogólnych objawów nerwicy, takich jak np. ciągłe poczucie zmęczenia, rozdrażnienie, napięcie w ciele lub bezsenność. Ich obecność może wskazywać na to, co naprawdę nam dolega. Ostateczną decyzję co do diagnozy musi jednak podjąć w tej sprawie specjalista.

Jak zapobiegać i leczyć nerwicę żołądka?

Jeśli cierpimy na nerwicę żołądka, to jak sobie z tym radzić? Sposoby na przeciwdziałanie jej dzielą się na dotyczące sfery psychicznej oraz dotyczące kwestii fizjologicznych. Najlepsze efekty osiągniemy stosując metody należące do obu kategorii, jako że omawiana przypadłość to kompleksowy problem, z którym boryka się nasz organizm.

Przy problemach układu pokarmowego warto wspomagać się również ziołami. Pomocna może być Melisana Klosterfrau Original, która zawiera kompleks 13 ziół działających dobroczynnie na szereg funkcji naszego organizmu. Warto sięgnąć po Melisanę Klosterfrau Original przy zaburzeniach żołądka na tle nerwowym, takich jak wzdęcia czy bóle brzucha.

Stosowanie preparatów ziołowych warto uzupełnić o ćwiczenia relaksacyjne, takie jak joga lub mindfulness. Pozwolą one na ograniczenie stresu i lęku, co pozytywnie odbije się na stanie psychicznym. Aktywność sportowa również pomaga redukować napięcie, a poza tym wzmacnia kondycję organizmu. Kolejnym ważnym krokiem powinno być zrewidowanie stresogennych nawyków - czasem wystarczy dać sobie więcej czasu na posiłek i skupić się na dokładnym przeżuwaniu pokarmu, aby uczynić swój dzień spokojniejszym.

Połączenie regularnego zażywania ziół ze wspomnianymi zmianami powinno przynieść kojący efekt i oddalić widmo nerwicy żołądka. Nie pozwól, aby stres i niedogodności gastryczne ograniczały Cię podczas codziennego funkcjonowania!

Powyższy tekst nie stanowi źródła porady medycznej i nie może być traktowany jako zastępstwo dla świadczenia usług medycznych przez lekarza.

1 Denys Katarzyna, Orzechowska Agata ,Gałecki Piotr (2015). Kiedy podejrzewać podłoże psychiczne w zaburzeniach układu pokarmowego?. Medycyna po Dyplomie. 7. 72-80.

2 Wichowicz, Hubert, et al. "Choroby somatyczne towarzyszące zaburzeniom nerwicowym w materiale pacjentów leczonych na Oddziale Nerwic Kliniki Chorób Psychicznych i Zaburzeń Nerwicowych Akademii Medycznej w Gdańsku w latach 2000-2003." Psychiatria 2.3 (2005): 161-166.

3 Michel, H., and P. Blanc. "Stress and the digestive system." L'encephale 19 (1993): 157-161.

Dowiedz się
więcej o zdrowiu

Tajemnice zakonnicy, która sięgnęła po sukces

Czytaj więcej

Czym są nerwobóle i jak je leczyć?

Ten, kto miał z nim do czynienia doskonale wie, że jest nagły i łapie zawsze w najmniej oczekiwanym momencie.

Czytaj więcej

Stres – skąd się bierze i jak na nas wpływa?

Długotrwały stres może przyczynić się do osłabienia układu odpornościowego i prowadzić do poważnych chorób.

Czytaj więcej

Ból brzucha na tle nerwowym – co warto o nim wiedzieć?

Stres aktywuje organizm do działania. Pod jego wpływem wydzielane są hormony, które mobilizują nas do walki lub ucieczki.

Czytaj więcej

Czym są powysiłkowe bóle mięśni?

Jak powstają tak zwane zakwasy i jak radzić sobie z bólem mięśni po wysiłku?

Czytaj więcej